Joi, 24 Octombrie 2024
Joi, 24 Oct 2024

CSM Satu Mare a câştigat “Cupa Sătmarului” la handbal
Cristian Tudor  - Luni, 1 Septembrie 2008

Echipa CSM Satu Mare a câştigat cea de-a doua ediţie a “Cupei Sătmarului” la handbal, la fel cum reuşise şi anul trecut.

Disputată vineri şi sâmbătă, competiţia a avut la start şase echipe de valoare, dintre care câte una din prima ligă din România şi Ungaria. În urma meciurilor disputate pe parcursul turneului, CSM Satu Mare a obţinut trofeul, după ce a întrecut în finala mare pe CSM Oradea cu 35-31, la pauză 18-13. Dacă până la mijlocul primei reprize scorul a fost mai mult egal, din acel moment elevii antrenorilor Palko şi Istrate s-au desprins, conducând deja cu cinci goluri la pauză, după care au avut şi opt puncte diferenţă, însă pe final oaspeţii au mai revenit prin joc terminând la doar patru goluri distanţă.

În acest meci au punctat pentru sătmăreni Nagy 6, Birtalan 13, Olah Janos 3, Mateş 3, Olah Barna 2, Ferenţ 3, Savlovschi 3, Szepesi 2. Chiar dacă n-au marcat în finală, trebuie remarcat şi aportul jucătorilor de câmp Kopcsak, Ardelean, precum şi a portarilor Teremi, Cioroiu şi Costea.

1 – 2 CSM Satu Mare – CSM Oradea     35-31

Primele trei clasate, CSM Satu Mare, CSM Oradea şi Mezokovesd au primit diplome şi cupe, premiat fiind şi golgeterul competiţiei, Ştefan Birtalan, care a avut 38 de reuşite în cele trei meciuri disputate.