Vin, 25 Oct 2024

Baschetbalistele obțin a 12-a victorie consecutivă
Veronica Hodas  - Duminica, 28 Octombrie 2012

CSM Satu Mare – SCM Craiova 76-71 (40-31)

Jucătoarele CSM-ului au jucat duminică meciul etapei a VII-a a Diviziei A la baschet feminin, primind vizita formației SCM Craiova. Sătmărencele au reușit să obțină cea de-a 12-a victorie consecutivă.

Baschetbalistele echipei CSM Satu Mare au început puțin mai greu această partidă față de altădată și au reușit să câștige primul sfert la doar un singur punct diferență 21-20. În sfertul secund s-au descurcat ceva mai bine și au câștigat cu scorul de 19-11, intrând la vestiare cu un avantaj de 9 puncte, scor 40-31.

Elevele lui Milan Nisic au fost foarte pornite să câștige acest meci și au jucat foarte bine în partea a doua a jocului, sfertul trei s-a încheiat la egalitate 16-16. Ultimul sfert a fost adjudecat de oltence cu scorul de 20-24. Cu toate acestea tabela a arătat la finalul partidei scorul de 76-71. Victoria i se datorează și americance Italee Lucas care a fost în formă și a înscris 22 de puncte.

Pentru CSM urmează partida de miercuri din etapa a II-a a EuroCup,cu SISU Gentofte Danemarca , iar sâmbătă vor întâlni în deplasare ICIM Arad.

Pentru CSM Satu Mare au evoluat: Uthaya Drye 8p, Andreea Orosz 4, Hajnalka Slimak 6, Monica Ivan 5, Dara Kovacevic 2, Khadijah Whittington 10, Anemarie Părău 11, Rada Giurgiu 8, Italee Lucas 22.