Vin, 25 Oct 2024

Au învins studentele
Veronica Hodas  - Duminica, 3 Februarie 2013

Sportul Studențesc – CSM Satu Mare 84-59

Echipa de baschet antrenată de Dan Fleşeriu a jucat sâmbătă în deplasare la Bucureşti meciul etapei 20 a Ligii Naţionale la baschet feminin. Sătmărencele au reuşit să se impună cu scorul de 84-59 în faţa formaţiei Sportul Studenţesc.

Prima parte a jocului a fost echilibrată, când CSM a preluat conducerea, formaţia gazdă a reuşit să revină şi au condus câteva minute, însă toate cele patru sferturi au fost adjudecate de formaţia noastră, 17-20, 14-22, 19-26 şi 9-16.

În partea doua a jocului, CSM Satu Mare a preluat conducerea, 49-33 şi au dominat pe deplin această repriză pentru ca la final să iasă învingătoare.  Victoria le menţine încă pe prima poziţie a clasamentului cu 33 de puncte.

Imediat după meci, staff-ul echipei alături de jucătoare au pornit spre Craiova, acolo unde mâine de la ora 14.30 vor juca în compania formaţiei locale. Nu vor avea un meci foarte uşor şi asta deoarece echipa Craiovei s-a întărit, iar acum sunt dornice să obţină cât mai multe victorii.

Pentru CSM au evoluat Ardelean 13p, Drye 11, Orosz 8, Szlimák 5, Ivan 13, Kovacsevics 6, Whittington 22, Părău 6 și Rada Giurgiu.